Dezynfekcja powierzchni nierdzewnych w czasie pandemii koronawirusa COVID19

Dezynfekcja to proces bardzo istotny szczególnie w sektorze medycznym oraz w sektorze HoReCa gdzie sterylność jest niezbędna dla życia i zdrowia ludzkiego. Jak się jednak dzisiaj okazuje dezynfekcja z uwagi na pandemię koronawirusa jest potrzebna praktycznie w każdym miejscu. Odpowiednie dbanie o higienę i czystość w każdej przestrzeni zarówno prywatnej jak i szeroko pojętej publicznej może być drogą do sukcesu, drogą trudną i niestety ofiarną ale jednak drogą do zwycięstwa.

W przestrzeni publicznej często nie zdając sobie sprawy korzystamy z różnych rzeczy – dotykamy poręczy nierdzewnych idąc po schodach, balustrad na klatkach schodowych, klamek, pochwytów, blatów i lad w sklepach. Czy te elementy przestrzeni również powinny być dezynfekowane? Odpowiedź jest tylko jedna – TAK. Jak wszyscy doskonale wiemy większość wirusów, również COVID 19 przenosi się drogą kropelkową i to ludzie są jego najlepszym narzędziem do przemieszczania się. Przenosimy go na rękach, ubraniach, butach i zostawiamy wszędzie tam gdzie się pojawiamy. Według badań prowadzonych przez najlepszych specjalistów wynika, że koronawirus utrzymuje się na powierzchniach nieożywionych w tym na powierzchniach metalowych, szklanych i plastikowych nawet do dziewięciu dni, jeżeli powierzchnia nie została zdezynfekowana. Chcielibyśmy przybliżyć dezynfekcję szczególnie powierzchni nierdzewnych.

Nieodpowiedni środek lub błędne stosowanie środka dezynfekcyjnego może wpłynąć na mniejsza odporność korozyjną stali nierdzewnej. Istotne jest stosowanie preparatów zgodnie z zaleceniami producenta. W procesie dezynfekcji więcej i dłużej wcale nie jest jednoznaczne z lepiej. Najważniejsze czynniki to czas kontaktu z powierzchnią metalową oraz temperatura. Nieprzestrzeganie tych zaleceń w kontekście tych dwóch czynników może łatwo doprowadzić do korozji powierzchni.

Do najpopularniejszych środków do dezynfekcji stali nierdzewnych zaliczamy:

  • produkty nieorganiczne zawierające chlor – powodują korozję stali nierdzewnej tylko jeżeli nie zostaną dostatecznie wypłukane,
  • produkty organiczne zawierające chlor – raczej nie powodują korozji stali nierdzewnej,
  • jodofory – roztwory wodne jodu, jodku sodu lub potasu i różnych substancji organicznych – raczej nie powodują korozji stali nierdzewnej,
  • czwartorzędowe związki amoniowe – nie powodują korozji stali nierdzewnej.

Najbardziej odpowiednie do walki z koronawirusem są jodofory oraz czwartorzędowe związki aminowe, gdyż cechują się szybkim działaniem bakteriobójczym oraz są bezpieczne dla skóry.

Do kogo powinna należeć kwestia dezynfekcji balustrad nierdzewnych, poręczy, blatów, stołów, klamek itd w danej przestrzeni. Oczywiście do administratora danego obiektu czy miejsca, który powinien zadbać aby proces dezynfekcji był wykonany poprawnie i co za tym idzie aby zapewniał bezpieczeństwo i zdrowie innych. Dzisiaj w sytuacji pandemii sami jednak musimy zadbać szczególnie o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Pamiętajmy o takich podstawowych rzeczach jak mycie i dezynfekowanie rąk po powrocie do domu, w trakcie robienia zakupów postarajmy się nosić rękawiczki jednorazowe, zachowujmy zalecany odstęp od drugiej osoby. Jeżeli odczuwamy gorsze samopoczucie #zostańwdomu. Jeżeli nie mamy doświadczenia z preparatami do dezynfekcji zapytajmy specjalisty lub zlećmy to firmie, która świadczy takie usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Doradzimy i pomożemy

telefonicznie lub mailowo

Szybki proces wyceny

Błyskawiczna wycena szacunkowa

Dostawa także poza Polską

Zadzwoń, a ustalimy szczegóły

Bezpieczne zakupy

Dbamy o naszych Klientów

©Stalglass 2020. wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.