Jak zrobić balustradę metalową?

Balustrada ze stali nierdzewnej kojarzy nam się z drogim produktem, na którego nie wszystkich stać. Dlaczego jednak nie mielibyśmy sobie jej sprawić?

W tym artykule postaramy się udowodnić, że tak być nie musi i że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Na rynku mamy dostępnych wiele modułowych rozwiązań, które przy pomocy podstawowej wiedzy technicznej, każdej domowej “złotej rączki” mogą zamienić się w całkiem ładną balustradę. Oczywiście nie będąc wykwalifikowanym montażystą nie zrobimy każdej balustrady, ale jesteśmy w stanie zastosować kilka modułów i złożyć prostą balustradę.  

Montaż balustrady metalowej

Przedstawione przez nas poniżej elementy balustrad spowodują, iż montaż stanie się prosty i przyjemny, a zarazem uda nam się  zaoszczędzić niemałą gotówkę.

W pierwszym przykładzie przedstawiamy balustradę z wypełnieniem z rur do wyboru fi10, fi12, fi14 i fi16. Gotowe słupki do balustrad możemy zakupić w wyspecjalizowanych sklepach. Musimy tylko podać informację jaki chcemy słupek i pochwyt. Mamy do wyboru :

  • profil kwadratowy 40×40 ze ścianką 2mm  – powłoka szlifowana – satyna, powłoka poler – połysk oraz opcjonalnie drewno
  • rurka 42,4ze ścianką 2mm – powłoka szlifowana – satyna, powłoka poler – połysk oraz opcjonalnie drewno
Elementy balustrady ze stali nierdzewnej

Powyższy obraz graficzny pokazuje detale, natomiast po określeniu wysokości, ilości wypełnień oraz sposobu jak słupek ma być montowany: od góry np. na podłodze, czy od boku np. na wandze schód otrzymamy gotowe słupki z którymi postępujemy następująco:

  • Mocujemy do podłoża (od góry lub do boku), w zależności od tego jakie mamy podłoże możemy zakotwić np. za pomocą pręta gwintowanego i kotwy chemicznej, stopę montażową zakrywamy maskownicą zwaną również rozetą.
  • Przez zamontowane na słupkach uchwyty przelotowe przekładamy wypełnienie w postaci rury fi10, fi 12, fi 14 lub fi 16 i kontrujemy za pomocą śruby imbusowej, która znajduje się u dołu przelotki
  • Do podpory poręczy montujemy pochwyt za pomocą spawu, nitu, wkrętu lub śruby
  • Na koniec wklejamy specjalnym klejem do stali nierdzewnej zakończenie dla pochwytu i wypełnień tzw. zaślepki . Musimy pamiętać, żeby rurka na poręcz niezależnie od tego, czy będzie kwadratowa czy okrągła miała ściankę o grubości 2mm, ponieważ do tej grubości ścianki możemy wkleić zaślepki i nie będą nam one wypadać. W przypadku rurki ze ścianką 1,5mm zaślepka musi być już przyspawana a spaw odpowiednio zeszlifowany.

Montaż balustrady z wypełnieniem szklanym

W drugim przykładzie przedstawiamy balustradę z wypełnieniem szklanym. W tym przypadku możemy również zakupić gotowe słupki do balustrad, które zamiast uchwytów przelotowych mają zamontowane uchwyty do szkła. Dla osób, które pierwszy raz montują balustradę na słupkach z wypełnieniem szklanym istotne jest to, żeby przed zamówieniem szkła zamontować najpierw słupki a następnie wymierzyć i zamówić szkło laminowane. Musimy również pamiętać o tym, żeby słupki były zamontowane nie rzadziej niż w odległościach 120 cm. Szyby montujemy do uchwytów w prosty sposób, ponieważ są one z jednej strony skręcane śrubami imbusowymi. Rozkręcamy uchwyty, zakładamy uszczelki odpowiednie dla grubości szyby, którą będziemy montować, nakładamy szybę i skręcamy. W przypadku montażu szyby przyda się dodatkowa osoba do pomocy, żeby ją podtrzymać podczas przykręcania.  Pochwyt montowany jest oczywiście w taki sam sposób jak w przypadku balustrady z wypełnieniem rurkowym.

Balustrada z wypełnieniem szklanym

Jeżeli mamy bardziej skomplikowaną balustradę np. w kształcie litery “L” , “U” lub schodową, również jesteśmy ją wstanie sami wykonać. Nie zależnie czy ma ona wypełnienie rurkowe czy szklane  na rynku możemy dostać cały szereg łączników i różnego rodzaju kolan przegubowych dzięki, którym możemy ustawić balustradę praktycznie pod każdym kątem.

Na zakończenie musimy pamiętać, aby wszystkie elementy przetrzeć odpowiednim dla balustrad nierdzewnych preparatem czyszczącym, który usunie nam odciski palców, tłuste smugi i ewentualne zabrudzenia powstałe podczas montażu.

Podsumowując, elementy systemowe do balustrad nierdzewnych są jak klocki Lego, z których można złożyć prostą balustradę i przy poświęceniu odrobiny swojego czasu zaoszczędzając przy tym również pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *