Stal nierdzewna w architekturze miejskiej

Stal nierdzewna jest materiałem powszechnie stosowanym z uwagi na swoje właściwości, estetykę, odporność i trwałość. Stal nierdzewna wytworzona z odpowiedniego stopu jest odporna na rdzę przez co jej zastosowanie jest bardzo wszechstronne zarówno w warunkach wewnętrznych jak i zewnętrznych. Balustrady ze stali nierdzewnej są na dzień dzisiejszy bardzo popularne. Można je spotkać praktycznie wszędzie, zarówno w domach prywatnych jak i dużych obiektach użyteczności publicznej. Stal nierdzewna bardzo mocno wpisała się też w kreowanie architektury miejskiej. Wszelkiego rodzaju barierki ochronne, stojaki rowerowe, kosze na śmieci , ławki w miejscach publicznych, blokady parkingowe, donice, wiaty i zadaszenia oraz coraz częściej elewacje są wykonywane właśnie z tego materiału.

Przykładowe wykorzystanie stali nierdzewnej w architekturze

Jak wybrać odpowiednią stal nierdzewną?

Dzięki różnorodności składu jaki może zawierać powszechnie znana stal nierdzewna możemy ją dobrać do każdego miejsca w jakim ma się znajdować oraz funkcji, którą ma spełniać. Wybierając stal nierdzewną do pełnienia funkcji w małej architekturze miejskiej należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Po pierwsze środowisko i jego charakterystyka. Należy określić czy jest to środowisko miejskie gdzie mamy do czynienia z dużą emisją spalin czy środowisko bardzo mocno uprzemysłowione gdzie utrzymuje się duża emisja gazów.

Kolejny aspekt to występowanie chlorków dla danego miejsca. Obszary nadmorskie wpływają na zwiększenie wymagań odnośnie dobranego gatunku stali nierdzewnej.

Innym ważnym aspektem jest też przemyślany projekt konstrukcji nierdzewnej. Powinien on być spójny z pozostałą architekturą danego miejsca oraz przede wszystkim musi być funkcjonalny i bezpieczny lub tworzony dla bezpieczeństwa osób znajdujących się w danej lokalizacji.

Wspólnym czynnikiem dla każdego z wyżej wyszczególnionych aspektów można jednak przypisać główną cechę wspólną zastosowanej stali nierdzewnej w architekturze miejskiej. Jest to stosowanie gładkiej powierzchni wykończenia co zmniejsza ryzyko zjawisko korozji tzw. szczelinowej czy wżerowej, szczególnie gdy nie ma możliwości przeprowadzenia cyklicznych prac konserwatorskich.

Dzisiejsze trendy wymuszają na architektach tworzenia takiej zabudowy miejskiej by spełniała oczekiwania mieszkańców danej miejscowości czy osiedla. Architektura miejska wykonana ze stali nierdzewnej musi łączyć funkcję estetyczną wraz z zapewnieniem bezpieczeństwa. Odpowiednie rozpatrzenie aspektów doboru pozwoli na długoletnią trwałość danych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Doradzimy i pomożemy

telefonicznie lub mailowo

Szybki proces wyceny

Błyskawiczna wycena szacunkowa

Dostawa także poza Polską

Zadzwoń, a ustalimy szczegóły

Bezpieczne zakupy

Dbamy o naszych Klientów

©Stalglass 2020. wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.