Zastosowanie stali nierdzewnej

Stal nierdzewna została odkryta ponad sto lat temu. Jest to stal o bardzo wysokiej wytrzymałości na temperatury, odporna na korozję i charakteryzująca się niezwykłą trwałością materiału. Te wyjątkowe właściwości stal nierdzewna posiada między innymi dzięki odpowiedniej zawartości w niej chromu (ponad 10%) i niklu.

Stal nierdzewna występuje w wielu gatunkach, z różnymi rodzajami powierzchni i kształtów, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach.

Początkowo stal nierdzewna była wykorzystywana do wyrobu sztućców. Obecnie obok tworzyw sztucznych i szkła stal nierdzewna jest najczęściej używanym materiałem w przemyśle spożywczym. Oprócz sztućców, misek, garnków, różnego rodzaju sprzętu AGD i innych przedmiotów w gospodarstwie domowym, znajduje zastosowanie w przetwórstwie spożywczym na liniach produkcyjnych, przechowalniach czy transporcie.

Zastosowanie w budownictwie i architekturze

Zdecydowanie największe zastosowanie znalazła ona w budownictwie i architekturze, przede wszystkim dlatego, że poza swoimi właściwościami antykorozyjnymi, posiada różnorodną dostępność produktów między innymi: blachy , pręty, rury, płaskowniki, profile, kątowniki, siatki, oraz różny rodzaj wykończeń.

W budownictwie znajduje zastosowanie najczęściej w wykończeniach. Przede wszystkim są to balustrady, które idealnie sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej chociażby ze względu na łatwość utrzymywania czystości i trwałość , ale także okucia daszków szklanych, okucia w ściankach szklanych, schody, okucia w witrynach sklepowych, osłony różnego rodzaju słupów i filarów, wkłady kominowe, wyposażenie basenów, profile okienne i drzwiowe, windy, tzw. meble miejskie (np. stojaki na rowery) itp.

Balustrady i poręcze ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna sprawdza się również doskonale jako element dekoracyjny, a w połączeniu ze szkłem i drewnem stanowi niezwykle eleganckie wykończenie.

Szerokie zastosowanie stali nierdzewnych różnych gatunków znajdujemy również w przemyśle chemicznym, celulozowym, papierniczym, a także energetycznym, ponieważ większość linii produkcyjnych oraz wyposażenia wykonana jest właśnie z tego materiału.

Muszę wspomnieć tutaj również o transporcie samochodowym, wodnym jak i kolejowym, przewożone kontenery i zbiorniki są coraz częściej wykonywane z wysokostopowej stali nierdzewnej. Dodatkowo samo wyposażenie pojazdów czy statków coraz częściej zawiera stal nierdzewną np. rury wydechowe i katalizatorowe.

Obecnie stal nierdzewna jest coraz powszechniej stosowanym materiałem, zastępując tym samym materiały gorszej jakości takie jak aluminium czy stal czarna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *