Balustrady – miejsca gdzie warto je wstawić, a gdzie trzeba je wstawić

Balustrady w domu

Jeżeli masz w domu schody, nie możesz zapomnieć o tym, aby umieścić przy nich balustrady. Wynika to ze względów bezpieczeństwa, a także pozwala na estetyczne wykończenie przestrzeni. Są jednak miejsca, w których balustrada być może, ale nie musi.

Balustrady to detale architektoniczne, które spełniają bardzo ważną funkcję, nie tylko użytkową, ale także dekoracyjną. Chronią przed upadkiem z dużej wysokości, ale także ułatwiają poruszanie się po schodach, balkonach i tarasach. Ponadto, dobrze dobrane balustrady spajają estetycznie dwa poziomy domu, a także stają się ozdobą dla wnętrza.

Co o zastosowaniu balustrad mówią przepisy prawa?

Konstrukcję oraz zasady zastosowania balustrad regulują przepisy prawa. Jeżeli w Twoim domu znajdują się schody pozwalające na pokonywanie różnicy poziomów powyżej 50 cm, muszą się przy nich znaleźć balustrady. Najmniejszą wysokością, jaką powinny mieć balustrady na schodach jest minimum 90 cm, czyli tyle, aby uniemożliwić wypadnięcie. Natomiast maksymalny prześwit między elementami wypełnienia nie jest określony. Zwykle w domach stosuje się elementy balustrad o wysokości 110 cm i pionowe elementy o rozstawie 12 cm. Każde dziecko będzie mogło bezpiecznie poruszać się po takich schodach. Warto również wiedzieć, że poręcze powinny być oddalone od ścian, do których są mocowane, co najmniej o 5 cm. Oczywiście, jeżeli chcesz umieścić w swoim domu szklane balustrady, należy zastosować szkło hartowane, czyli posiadające podwyższoną odporność na uderzenia i tłukące się na drobne, nieostre odłamki.

Taras – z balustradą czy bez?

Jeżeli taras znajduje się na parterze domu, niekoniecznie trzeba umieszczać tam balustrady. Można z nich zrezygnować, zyskując otwartą na ogród przestrzeń. Natomiast, jeżeli mówimy o balkonach i tarasach znajdujących się m.in. na pierwszym piętrze budynku, balustrady balkonowe powinny być już obowiązkowo wykonane, nawet ze względów bezpieczeństwa. Wystarczy nieostrożny ruch, a łatwo można wypaść z balkonu, który nie jest zabezpieczony barierką. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa warto zdecydować się na funkcjonalne poręcze odgradzające przestrzeń balkonową od tego, co znajduje się za nią. Wtedy można będzie z balkonu i tarasu korzystać bez najmniejszego ryzyka. Będziemy zadowoleni z efektów, jakie uda się w takiej sytuacji uzyskać.

Balustrady na antresoli

Jeżeli zdecydowaliście się na antresolę w swoim domu, dużą nierozwagą byłoby zrezygnowanie z balustrady. Dużym niebezpieczeństwem byłoby poruszanie się po pierwszym piętrze budynku, jeżeli przepaść nie byłaby oddzielona zabezpieczeniem. W tym celu należy wybrać najwyższej jakości materiały, z których powstanie efektowna, a jednocześnie maksymalnie bezpieczna balustrada. Zróbmy to dla własnego bezpieczeństwa. Poręcz można wykonać z prostych elementów, ale ważne, aby była. Bez niej na pewno będziemy odczuwali duże niebezpieczeństwo przechadzając się po korytarzu. W końcu wystarczy delikatne zachwianie, aby spaść z dużym impetem do salonu czy kuchni znajdujących się na parterze. Nie należy tak ryzykować. Obecnie bardzo dużo firm zajmuje się produkcją balustrad, dlatego na pewno znajdziesz oferty dostosowane do Twoich możliwości budżetowych. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *