folia PVB a EVA – różnice i właściwości

Szkło laminowane jest już w branży budowlanej doskonale znane i jego popularność stale rośnie. Jego najczęstsze zastosowanie to wypełnienie balustrad szklanych, mówi się o nim szkło bezpieczne. Nieodłącznym elementem szkła laminowanego jest folia pomiędzy taflami. Na rynku najpopularniejsza wśród producentów szkła jest folia PVB jednak coraz częściej możemy się też spotkać z folią EVA. Na czym polega różnica pomiędzy jedną a drugą oraz o jej właściwościach przeczytacie poniżej.

Folia EVA jest termoutwardzalną folią stosowaną do laminacji szkła. Bazowym materiałem jest kopolimer etylenu z octanem winylu. Charakterystyczną cechą foli jest łatwość nakładania na szkło – folia EVA nie klei się do powierzchni szyby i można ją bez problemu przesuwać po powierzchni szkła. Dodatkową zaletą foli jest bezproblemowe czyszczenie krawędzi szyby z ewentualnych wycieków materiału po procesie laminacji. Koleją cecha foli EVA jest bardzo wysoka wytrzymałość na rozciąganie.

Przykładowe zastosowanie folii PVB lub EVA

Folia EVA posiada wysoki współczynnik przepuszczalności światła oraz charakteryzuje się wysoką bezbarwnością nawet do 91% po laminacji przez co nie ma efektu zielonego lub żółtego odcienia na szkle białym nawet przy zastosowaniu kilu lub kilkunastu warstw materiału. Ma to duże znaczenie w przypadku szyb laminowanych, w których konieczne jest zastosowanie kilku warstw folii. Takie szyby stosowane są np. w balustradach mocowanych na zewnątrz. Folia EVA nie wymaga żadnych szczególnych warunków składowania, może być przechowywana w pomieszczeniach zamkniętych , w pokojowej temperaturze o umiarkowanej wilgotności. Dodatkowo EVA charakteryzuje się podwyższoną dźwiękochłonnością,

Folia EVA a folia PVB

Najważniejszą różnicą pomiędzy folią EVA a folią PVB jest to ,że EVA ma zdecydowanie większą odporność na działanie wody , która niejednokrotnie przedostaje się do szkła. Krawędzie szkła laminowanego nie wymagają wówczas stosowania np. pochwytów w celu dokładnego zabezpieczenia jak powinno mieć miejsce w przypadku folii PVB. Folia EVA jest również bardziej odporna w stosunku do PVB na szkodliwe promieniowanie UV dzięki czemu zjawisko delaminacji w przypadku EVA nie powinno mieć miejsca.

Folia EVA a zastosowanie okuć do szkła

Szkło laminowane z folią EVA nie wymaga zastosowania innych okuć niż w przypadku szkła z folią PVB, nie wypływa to również na sposób montażu. W jednym i drugim przypadku otwory w szkle należy wykonać przed laminowaniem oraz hartowaniem poszczególnych formatek szkła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *